Kategoria mająca wyróżnić inicjatywy oraz projekty realizujące ideę zielonej logistyki.
LAUREAT PLEBISCYTU LOGISTICS AWARDS POLAND 2022
Obiekty miejskie Panattoni to małe i średnie budynki logistyki miejskiej, rozporoszone na terenach miast, umiejscowione w dogodnych lokalizacjach, otoczone ekologicznymi i bioróżnorodnymi strefami zieleni, a także strefami relaksu dla użytkowników inwestycji. Profil parków miejskich Panattoni pozwala na przeładowanie towarów do mniejszych, bardziej ekologicznych i coraz częściej elektrycznych pojazdów, ograniczając ruch np. samochodów ciężarowych w granicach miast. Zmniejszona odległość pokonywana przez konkretne pojazdy, służy rozwojowi elektromobilności i transportu rowerowego. Zarówno samochody elektryczne, jak i rowery nie emitują spalin na ulicach miast i ich toksycznych składników – tlenku węgla, metali ciężkich, sadzy, dymu etc. Oba te kierunki wspiera Panattoni – deweloper w standardzie swoich inwestycji wyposaża parki w stacje ładowania pojazdów elektrycznych oraz buduje infrastrukturę rowerową. Ponadto, parki Panattoni są zaopatrywane wyłącznie przez zieloną energię. W tym celu Panattoni nawiązało współpracę z dostawcami energii pochodzącej z OZE.
Tylko w 2021 r. Panattoni zrealizowało 13 inwestycji City Logistics. Każda z nich powstała zgodnie ze standardem dewelopera i uzyskała certyfikat środowiskowy BREEAM na poziomie Very Good lub „Excellent”. Centra logistyczne Panattoni posiadają liczne strefy zieleni wokół obiektów – od pocket parków z unikalnymi ekologicznymi meblami z zużytych turbin wiatrowych, po plenerowe siłownie. Obiekty zasila energia pochodząca z OZE – 13 opisywanych projektów to oszczędność 7 436 030 kg CO2 rocznie. Każda inwestycja posiada po 6 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wykorzystywanie ich przez elektryczne samochody dostawcze skutkuje zmniejszeniem emisji CO2 w ramach tych parków o 400 t w skali roku. Dodatkowo w ramach obiektów City Logistics powstałych w 2021, Panattoni zapewniło łącznie 200 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów, co daje redukcję kolejnych 40t CO2 w skali roku. Panattoni redukuje nie tylko
emisję CO2 w przypadku śladu węglowego operacyjnego, stawiając na zwiększenie efektywności energetycznej budynków m.in. poprzez minimalizację strat ciepła, ale przedsiębiorstwo wzięło również na tapet wbudowany ślad węglowy. Jest on związany z całym cyklem życia budynku, począwszy od produkcji materiałów i wyrobów budowlanych, ich transportu i samego procesu budowy po renowację, przebudowę lub ewentualną rozbiórkę. Dlatego deweloper przeprowadza analizy LCA, a zrównoważony proces budowy inwestycji wspiera analizą efektywności realizacji dostaw prefabrykatów i ich automatyczną kontrolą, co pozwala ograniczyć nawet o 50 proc. współczynnik Embodied Carbon Benchmark.
Istotną wartością projektów Panattoni City Logitics dla środowiska jest fakt, że są najczęściej inwestycjami typu browfileld – powstają na starych terenach poprzemysłowych o niskiej wartości ekologicznej, pozbawionych pokrywy roślinnej. Panattoni przystępując do realizacji tego typu inwestycji każdorazowo prowadzi konsultacje z wykwalifikowanym ekologiem, który sporządza szczegółowy raport – poprzedzony m.in. inwentaryzacją działki oraz analizą wartości ekologicznej terenu. Deweloper doprowadza do zazielenienia obszaru inwestycji poprzez łąki kwietne o bogatym składzie gatunkowym, czy ekologiczne trawniki niewymagające częstego koszenia. W inwestycjach typu brownfield recyklingowi poddawane jest nawet 90 proc. odpadów, a materiały z rozbiórki traktowane są jako półprodukty i wykorzystywane ponownie na etapie budowy lub w innych procesach. Inwestycje te doskonale wpisują się w gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Ładowarki samochodowe
Panattoni City Logistics Łódż
Bicycle shelter Psary
Panattoni
Emilia Dębowska
Sustainability Director
+48 693 900 744
Pooling paletowy IPP jest coraz bardziej docenianym rozwiązaniem dla elastycznych, transparentnych i szybko zmieniających się łańcuchów dostaw. Działa w systemie obiegowym, na zasadzie ponownego wykorzystywania wysokiej jakości palet przez producentów FMCG, aby mogli dostarczać swoje towary w bezpieczny i zrównoważony sposób. Ambicją IPP Pooling jest wywieranie pozytywnego wpływu na łańcuchy dostaw, wdrażając do logistyki ideę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zapewniając najwyższą jakość w konkurencyjnej cenie.
Na wysoki poziom usługi poolingu paletowego oferowanego przez IPP wpływają wyznawane przez firmę zasady:
IPP Pooling oferuje wybór wszystkich powszechnie stosowanych palet i skrzyń paletowych w systemie rozliczeń za użytkowanie tzw. ‘pay-per-use’. Palety IPP są wykonane z trwałego i certyfikowanego drewna (FSC®, PEFC™), pozyskiwanego w zrównoważony sposób. Są zaprojektowane do długotrwałego użytkowania. Żywotność palet jest optymalizowana poprzez regularne przeglądy i konserwację w centrach serwisowych IPP, gdzie elementy drewniane są wykorzystywane jak najdłużej jeżeli spełnione są normy jakościowe tych elementów. Po zakończeniu długiego okresu użytkowania, drewniane elementy przetwarzane są na biomasę i zwracane naturze, zamykając obieg cyrkularny.
W ramach poolingu paletowego IPP oferowane są cztery różne opcje usług z czytelną i konkurencyjną strukturą opłat:
W celu dostarczenia klientom IPP najlepszej jakości palet oraz w najbardziej wydajny i zrównoważony sposób IPP współpracuje z renomowanymi partnerami:
IPP dostarcza palety w całej Europie – z ponad 90 centrami serwisowymi odzyskuje palety z dziesiątek tysięcy punktów odbioru. Posiada biura w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Niderlandach, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii a teraz również i w Polsce! Dzięki temu IPP dostarcza odpowiednią ilość i jakość palet we właściwym miejscu i czasie — gdziekolwiek jest to potrzebne.
Pooling paletowy to zrównoważony sposób na pokrycie zapotrzebowania firm na palety. Dzięki rozliczaniu się za użytkowanie palet zamiast kupowaniu ich na własność, palety są wykorzystywane w najbardziej optymalny sposób w czasie ich żywotności. IPP Pooling wspiera gospodarkę o obiegu zamkniętym. Wspólnie z macierzystą firmą, Faber Group, uczestniczy w ocenie zrównoważonego rozwoju Ecovadis, w której obecnie posiada najwyższy możliwy do zdobycia platynowy status. EcoVadis jest wiodącym liderem w zakresie oceny społecznej odpowiedzialności biznesu w tym zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.
IPP współpracuje na szeroką skalę z renomowanymi markami, producentami i sieciami handlowymi. Potwierdzeniem wysokiej jakości usługi poolingu paletowego oferowanego przez IPP mogą być słowa Kierownika Działu Logistyki w firmie Sokpol: „Firma IPP oferuje punktualność oraz szybki czas realizacji dostaw. Składując nasz asortyment na paletach IPP mamy pewność, że towary będą miały solidną podstawę (…).Ekologia jest dla nas ważna, a wybór IPP pozwala spełniać cele firmy Sokpol. Dzięki kooperacji jesteśmy w stanie realizować politykę zero waste. Wynajem palet ma bowiem pozytywny, proekologiczny wpływ na środowisko. Palety są wielokrotnego użytku i można je używać w różnych łańcuchach dostaw. Myślimy nie tylko o sytuacji tu i teraz, ale również mamy na celu przyszłość środowiska naturalnego. W najbliższym czasie planujemy rozszerzyć współpracę z IPP i zwiększyć asortyment, który będzie dostarczany za pomocą brązowych palet.”
Tomasz Sączek
Dyrektor Zarządzający IPP Polska
E-mail: t.saczek@ipp-pooling.com
Tel. 600 928 800
Liczenie emisji w całym łańcuchu logistycznym to skomplikowany proces, bo łańcuchy potrafią być bardzo złożone, nie działamy w nich sami. Nie jesteśmy więc w stanie liczyć emisji w pojedynkę. Musimy współpracować, współdzielić się informacjami. Wszyscy już niedługo będziemy musieli zacząć mierzyć dane o emisjach, również w zakresie 3 – czyli te, które w wyniku naszej działalności wyemitowali nasi dostawcy (np. przewoźnik, który realizuje transport naszego towaru).
Lean&Green to 5-gwiazdkowa platforma współpracy na rzecz ograniczania emisji.
Pierwszy i jedyny w Polsce program redukcji CO2 całkowicie skoncentrowany na logistyce.
Koncentracja i specjalizacja na obszarze logistyki sprawia, że program od wielu lat świetnie działa w Europie, a od niedawna również w Polsce. Lean&Green zaczął funkcjonować w 2008 roku w Holandii, a jego zasady zostały docenione przez ponad 600 firm w 14 krajach.
W Polsce działamy od kilkunastu miesięcy. Są już z nami: Auchan Retail Polska, Biedronka, CHEP, Unilever
https://www.youtube.com/watch?v=lKuRmXBfaKQ&ab_channel=Lean%26GreenPolska
ECR Polska
Strzeszyńska 67 c/1
60-479 Poznań
Naszym klientom zapewniamy znacznie więcej niż cztery ściany i dach
magazynu. Staramy się dla nich tworzyć wysokiej jakości środowisko pracy.
Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie i utrzymanie budynków w Parkach
Prologis i zależy nam, aby klienci czerpali korzyści z szerokiej oferty
opracowanej z myślą o wspieraniu ich działalności.
Dodatkowe benefity dostępne w parkach są podstawą naszego najnowszego
konceptu – ParkLife – pilotażowego projektu, który wystartował w pięciu
parkach w Europie Środkowej. W kolejnych latach będziemy go konsekwentnie
wdrażać we wszystkich Parkach Prologis w regionie.
Więcej informacji: prologis-parklife-service-brochure-ce_pl_final_062020.pdf (prologisce.eu)
https://www.prologisce.eu/pl/parklife
PARKlife at Prologis Park Budapest Harbor
idea PARKlife™ w pigułce
Zrównoważone budynki – Prologis Park Budapest-Harbor, kwintesencja PARKlife™
Film z Zsuzsanny Hunyadi, leasing manager Prologis na Węgrzech, która zabierze Was na wyprawę po Prologis Park Budapest-Harbor.
Renata Kocemba
Marketing & Communications Manager Central Europe
Złote Tarasy, Lumen Building
ul. Złota 59
00-120 Warszawa
+48 (0) 604 699 965
rkocemba@prologis.com
Jednym z ważniejszych wyzwań związanych z ograniczaniem negatywnych skutków zmian klimatu jest zmniejszenie produkcji i konsumpcji plastiku. Wiele osób jest wciąż przyzwyczajonych do kupowania wody i napojów w plastikowych butelkach. Masa odpadów z tworzyw sztucznych odbierana w ramach miejskich systemów gospodarki liczona jest w tysiącach ton. Dodatkowe zanieczyszczenie powietrza generowane jest przy okazji transportu napojów do konsumentów.
Projekt realizowany wspólnie z firmą SEGRO oraz łódzkim ZWiK-iem, czyli montaż dystrybutorów wody pitnej w placówkach oświatowych oraz dystrybucja bidonów wśród młodzieży, ma zachęcić do zmniejszania ilości plastikowych śmieci i przyczynić się do budowy świadomości ekologicznej wśród Łodzian, a także przekonać do picia kranówki.
Wspólna inicjatywa, to także ukłon w stronę europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która stała się prawem, czyli „Right2Water”. Zgodnie z dokumentem, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wkrótce musiały m.in. zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych, zaś woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej.
Agnieszka Zaczyńska-Ferreira
Associate Director, Marketing & Communications, Central Europe
SEGRO Poland Sp. z o. o.
Ul. Marszałkowska 126/134, 00-008 Warszawa
+48 22 460 50 87
Geotab może pomóc flotom działać w sposób bardziej zrównoważony, zapewniając dostęp do rzeczywistych danych w celu zmniejszenia emisji i kosztów.
Greenfleet Dashboard różni się od innych rozwiązań, ponieważ zapewnia kompleksowy widok na aspekty ekologiczne i obsługuje każdy rodzaj napędu (benzynowy, diesel lub elektryczny). Oznacza to, że zwłaszcza floty mieszane mogą skorzystać z możliwości analizy zarówno pojazdów spalinowych, jak i elektrycznych z poziomu pulpitu nawigacyjnego. Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, Geotab wspiera obecnie 240 różnych marek i modeli — żadna inna firma na rynku nie wspiera tak wielu modeli i marek pojazdów, ani nie wykorzystuje do tego celu takiej głębi danych. Nowe pojazdy elektryczne są ciągle dodawane do systemu.
W ramach GFD Geotab zapewnia narzędzie odniesienia(dotychczas dostępne tylko dla pojazdów z silnikami spalinowymi), dzięki któremu floty mogą porównać swoje wyniki z innymi na rynku. Poziomy odniesienia określane są w oparciu o klasę i przeznaczenie pojazdu i są ważone na podstawie rozkład użytkowania floty. Poziom odniesienia to pięćdziesiąty percentyl, poziom odniesienia dla najlepszych pojazdów z klasy to dziewięćdziesiąty percentyl.
Więcej informacji: Green Fleet Dashboard – Podręcznik użytkownika
W Green Fleet Dashboard można sprawdzić wydajność i charakterystykę użytkowania całej floty w rozbiciu na typy pojazdów. W celu analizy wyników floty w szerszym kontekście podawane są średnie i najlepsze w klasie poziomy odniesienia opierające się na innych flotach o podobnej funkcji i klasie pojazdów. Green Fleet Dashboard przedstawia również informacje dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla, wydatków na paliwo i poprawy wydajności.
Pulpit nawigacyjny jest szczególnie przydatny dla flot mieszanych, które chcą poprawić efektywność środowiskową zarówno pojazdów z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznych oraz hybryd plug-in. Dzięki temu narzędziu można w łatwy sposób przeglądać całą flotę – za pomocą jednego kliknięcia.
Pulpit nawigacyjny przeznaczony jest dla zarządców floty pojazdów, którzy chcą śledzić postępy w zakresie zużycia paliwa i śladu ekologicznego. Można je wykorzystać do monitorowania skuteczności inicjatyw ekologicznych takich jak zasady dotyczące korzystania z biegu jałowego (anti-idling policy) oraz do porównania z ogólnymi trendami w branży.
Z pomocą tego narzędzia floty będą w stanie odpowiedzieć na następujące pytania:
https://www.geotab.com/success-stories/
Krzysztof Piotruk
+48 606 548 338